Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata impozit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata impozit

Daca detin un teren conform unei sentinte definitive si irevocabile, dar nu mi s-a dat inca titlu desi am solicitat inclusiv cf legii 165, cum fac sa platesc macar in 2016 impozit pentru el?
Eu nu locuiesc in acea comuna. Pot sa trimit prin posta contravaloarea?
Pai detineti sau nu detineti?
In teorie, daca nu aveti titlu sa va inregistrati la rol fiscal nu puttei plati impozit ca nu aveti la ce. In practica, depinde de situatia particulara: cum il detineti, de unde, de cand...
Dacă aveţi proces verbal de punere în posesie aveţi obligaţia să vă luaţi rol fiscal şi să plătiţi impozit, chiar dacă nu aveţi titlu de proprietate. Am avut procesul verbal de punere în posesie din 2008, dar titlul mi s-a dat cu cinci ani mai târziu, tot în urma unei sentinţe judecătoreşti. Am fost obligată să plătesc impozitul din 2008, de când am fost pusă în posesie prin acel proces verbal, şi, de asemenea, am fost obligată să plătesc şi penalităţile pentru perioada în care nu am plătit. Nici eu nu sunt din localitatea unde am terenul şi am întrebat la Direcţia de taxe şi impozite a primăriei cum pot face să plătesc. Mi s-a spus că pot plăti şi prin mandat poştal, evident trecând coordonatele proprietarului (CNP şi ce reprezintă plata) sau online prin ghiseul.ro (dar nu toate primăriile acceptă astfel de plăţi, prin ghiseul.ro). Dar, în ambele cazuri, trebuie să fiţi luat în evidenţă cu terenul respectiv şi puteti afla anual telefonic suma de plată.