Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Obligatia avocatului de a introduce calea de atac a ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Obligatia avocatului de a introduce calea de atac a unei actiuni pierdute

Buna ziua.

Intreb daca avocatul este obligat sau scutit prin lege sa introduca calea de atac a unei actiuni, cum ar fi contestatia, recursul s.a.m.d.

Iau ca exemplu avocatul acordat prin cerere de acordarea ajutorului public judiciar

Va rog nu raspundeti cu opinii, doar cu legi, fiindca opiniile n-au relevanta in instanta de judecata

Multumesc
In contractul de asistenţă juridică se prevede, în mod expres, întinderea puterilor pe care clientul le conferă avocatului.

~ Conținut șters la cerere ~
Avocatul este obligat sa actioneze conform mandatului dat de mandant(client).

Deci conform Art. 87 (1) din CPC este obligat deoarece recursul si contestatia precum si multe alte cai de atac se introduc la aceeasi instanta. Art. 87 (2) din CPC suna mai mult a un act de buna-vointa, dar legal vorbind o extindere legitima a mandatului in acest sens, mai ales ca se vorbeste la trecut "a reprezentat sau asistat"

Pentru instanta penala sunt reguli diferite? Dar conform statutului avocatilor?

eusaisapte, utilizator
Daca are mandat face, daca nu are, poate face, nu este obligat, cititi atent.
V-am spus ca regula generala, intinderea puterilor este trecuta in contractul de asistenta.
Eu inteleg unde bateti dvs si raspunsul este ca avocatul din oficiu care v-a asistat la fond nu este obligat sa declare calea de atac, punct.