avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum conving judecatorul de camera preliminara??
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum conving judecatorul de camera preliminara??

Am facut plangere impotriva ordonantei de clasare, art. 340 CPP.
Cum il conving pe judecatorul de camera preliminara sa admita plangerea si sa oblige procurorul sa continue urmarirea penala in personam?
E suficient ca nu a administrat suficient probatoriu - desi i-am solicitat explicit anumite probe?
Desigur, pe langa temeinia solutiei... ce alte motive ar mai trebui sa invoc?!
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 09:34, 31 Decembrie 2015
Puteti invoca motive de netemeinicie si nelegalitate.
In privinta netemeiniciei, care sunt cele mai obisnuite motive intalnite in practica??
Dacă probele erau concludente,pertinente și utile este suficient.

Despre ce fapta este vorba?
Fapte de fals si abuz in serviciu (judecator).

probele erau concludente,pertinente și utile... si a zis ca fapta nu exista :)
Totusi, putea sa administreze si mai multe probe!

Se vede clar, in transcrierea inregistrarii audio a sedintei, ca martorul zice una, iar judecatorul dicteaza grefierului CU TOTUL ALTCEVA!
Sau avocatul sustine ceva, iar in incheierea de sedinta apare consemnat exact invers...

Procurorul nici macar n-a solicitat stenograma sedintei de judecata... n-a administrat nimic.
În urmă cu mult timp când ceream asa seva primeam răspuns în scris ca s-au defectat aparatele de înregistrat sau ca s-a terminat banda...si nu s-a mai înregistrat. ..

Eu va înțeleg cumva...

Si astăzi vad ce pledez și ce se consemnează când e proces pe scandal și instanta apară. ..parchetul sau ce o apară. ..
În caz de infracțiuni deosebit de grave unde se tem ca ii ia DNA pe judecători dacă se face cum zic deși normalitatea aceasta este...în opinia mea...conform acurateții argumentelor...

Depinde foarte mult și cat de diferit este sensul dictare fata de ceea ce se declara...

E un subiect extrem de delicat...



Ultima modificare: Marți, 29 Decembrie 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Inregistrarile audio pot fi aduse ca proba in instanta ? loanabelciu loanabelciu Inregistrarile audio/video pot fi aduse ca proba in instanta ? Dar o tranzactie pentru care s-au notat seriile bancnotelor, am trecut CNP-ul celui care a ... (vezi toată discuția)
Trafic de influenta,elemente probatorii.... monalisaalina monalisaalina Pentru dovedirea traficului de influenta,se pot administra ca probe martori...si mai precis nu martori directi,adica nu au fost de fata cand s-au dat ... (vezi toată discuția)
Legislatie pentru cererea de eliberarea inregistrarii audio-video de sedinta eusaisapte eusaisapte Am nevoie sa obtin la cerere copie electronica dupa inregistrarea audio video a sedintei de judecata. 1. Am identificat o postare gresita indicand art. 164 ... (vezi toată discuția)