Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum conving judecatorul de camera preliminara??
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum conving judecatorul de camera preliminara??

Am facut plangere impotriva ordonantei de clasare, art. 340 CPP.
Cum il conving pe judecatorul de camera preliminara sa admita plangerea si sa oblige procurorul sa continue urmarirea penala in personam?
E suficient ca nu a administrat suficient probatoriu - desi i-am solicitat explicit anumite probe?
Desigur, pe langa temeinia solutiei... ce alte motive ar mai trebui sa invoc?!
Puteti invoca motive de netemeinicie si nelegalitate.
In privinta netemeiniciei, care sunt cele mai obisnuite motive intalnite in practica??
Dacă probele erau concludente,pertinente și utile este suficient.

Despre ce fapta este vorba?
Fapte de fals si abuz in serviciu (judecator).

probele erau concludente,pertinente și utile... si a zis ca fapta nu exista :)
Totusi, putea sa administreze si mai multe probe!

Se vede clar, in transcrierea inregistrarii audio a sedintei, ca martorul zice una, iar judecatorul dicteaza grefierului CU TOTUL ALTCEVA!
Sau avocatul sustine ceva, iar in incheierea de sedinta apare consemnat exact invers...

Procurorul nici macar n-a solicitat stenograma sedintei de judecata... n-a administrat nimic.
În urmă cu mult timp când ceream asa seva primeam răspuns în scris ca s-au defectat aparatele de înregistrat sau ca s-a terminat banda...si nu s-a mai înregistrat. ..

Eu va înțeleg cumva...

Si astăzi vad ce pledez și ce se consemnează când e proces pe scandal și instanta apară. ..parchetul sau ce o apară. ..
În caz de infracțiuni deosebit de grave unde se tem ca ii ia DNA pe judecători dacă se face cum zic deși normalitatea aceasta este...în opinia mea...conform acurateții argumentelor...

Depinde foarte mult și cat de diferit este sensul dictare fata de ceea ce se declara...

E un subiect extrem de delicat...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat