Forum Discuţii juridice Executare silită termen executare
Discuție deschisă în Executare silită

termen executare

Punerea in executare are legal un termen in care trebuie facuta executarea?
In termen de 3 ani de la data raminerii definitive a hotararii poate fi formulata o cerere catre un birou de executare silita, pentru punerea in executare a acelei hotarari. Executorul va explica ce forme de executare silita puteti formula si se va avea grija ca sa se revina asupra cererii initiale, inainte de indeplinirea termenului de 6 luni, termen in care o cerere se perima.
sdianaviolina a scris:

In termen de 3 ani de la data raminerii definitive a hotararii poate fi formulata o cerere catre un birou de executare silita, pentru punerea in executare a acelei hotarari. Executorul va explica ce forme de executare silita puteti formula si se va avea grija ca sa se revina asupra cererii initiale, inainte de indeplinirea termenului de 6 luni, termen in care o cerere se perima.

intrebare:

In cazul cand exista o sentinta comerciala irevocabila , cine trebuie sa faca cerere catre executorul judecatoresc :
-lichidatorul judiciar ?
-creditorii ?

va multumesc anticipat ,
cu respect,
rodica_post
danutz69 a scris:

Punerea in executare are legal un termen in care trebuie facuta executarea?

Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita.