Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea8/2006 si Legea 223/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea8/2006 si Legea 223/2015

Va rog frumos sa ma lamuriti. Ma numesc Radu si sunt pensionar MApN si beneficiez de indemnizatie pe Legea 8/2006 fiind membru UCIMR. Din 1 ian pensia mea trece pe legea223/2015. In Legea 8 scrie ca indemnizatia este sistata doar la deces sau daca pierd calitatea de membru UCIMR. Tare ma tem ca noua lege a pensiilor militare in vor ciunti acest drept la indemnizatie. E posibil ? Si daca da , ce pot face pentru ca ar fi o discriminare fata de artistii pensionari din sistemul public de pensii !
Nu cred ca veti mai beneficia de indemnizatia lunara acordata pensionarilor sistemului public de pensii, care sunt membri ai uniunilor de creatori legal constituite, recunoscute ca persoane juridice de utilitate publică.

La data intrarii în vigoare a Legii nr.223/2015 s-au abrogat:
a) Art. 1 lit. a) si b), Art. 4 alin. (1) lit. a), Art. 5 alin. (1), (2) si (3), Art. 8, Art. 9 lit. b) si Art. 11 din Legea nr.119/2010 privind stabilirea unor masuri în domeniul pensiilor, publicata în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 441 din 30 iunie 2010, cu modificarile ulterioare;
....

Legea 119/2010
art. 1
Pe data intrarii in vigoare a prezentei legi, urmatoarele categorii de pensii, stabilite pe baza legislatiei anterioare, devin pensii in intelesul Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si Alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare:
a) pensiile militare de stat;
b) pensiile de stat ale politistilor si ale functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciarelor;
.....

Prin urmare, sistemului public de pensii nu mai cuprinde si pensiile miitare.
Va multumesc pentru raspuns. Intrucat pensiile militare sunt tot de STAT voi contesta la casa de pensii MApN decizia de sistare a indemnizatiei , apoi ma duc in instanta si voi castiga.De ce ? Fiindca este o discrimnare reala. Daca am fost muzician profesionist imbracat in uniforma militara si sunt membru UCIMR , de ne nu as beneficia acum ca si artistii civili de Legea8/2006 ? Nu ma las !!!
Este dreptul dvs ca in situatia in care va sisteaza plata , sa contestati decizia respectiva. Insa banuiesc ca nu vor face asa ceva, avand in vedere ca Legea nr.263/2010 nu a fost modificata dupa aparitia Legii nr.223/2015.
Exact asa este. Conform Legii 263/2010 privind sistemul unitar de Pensii Publice , art 6 - in sistemul public de pensii sunt ASIGURATE OBLIGATORIU ,prin efectul legii: aliniat V-cadrele militare in rezerva,politisti si functionari publici etc .
Aceasta lege aflata in vigoare demonstreaza ca pensionarii militari fac parte tot din sistemul Public de Pensii pentru ca pana la urma ca si Legea 223/2015 care reglementeaza pensiile militare de Stat , tot cu banul public lucreaza. Si atunci de ce Legea 8 /2015 sa nu poata fi aplicata si pensionarilor militari , membri UCIMR ? E clar o discrimnare intre pensionari civili si militari.

Domnule avocat,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine!
Sunt in aceeasi situatie . Am primit decizie de incetare a platii indemnizatiei la Legea 8 din 2006, motivarea fiind ca de la 1 ianuarie 2016 pensionarii militari nu mai fac parte din sistemul public de pensii.
Eu consider ca motivarea casei sectoriale de pensii este abuziva, nelegala din urmatoarele considerente:
1. Legea nr 8 din 2006, prevede la art 6 cazurile exprese (norma speciala) cand plata indemnizatiei inceteaza. Doua cazuri si anume - decesul titularului si al doilea - pierderea calitatii de membru al uniunii de creatie. Asadar, legiuitorul a extras din articolul 1 al Legii 8 din 2006 doar pierderea calitatii de membru al uniunii de creatie si nu si trecerea pensionarului in alt sistem decat cel public in care se afla in momentul acordarii indemnizatiei. Asadar, calitatea de pensionar al sistemului public de pensii este necesara doaar in momentul acordarii al nasterii dreptului, iar schimbarea pe parcurs a situatiei pensionarului nu este caz de incetare a platii. Cazutl invocat de Casa de pensii sectoriala in Decizia de incetare a platii nu este prevazut de lege, respectiv de Legea 8 din 2006.
2. Casa sectoriala de pensii in Decizia de incetare a plătii indemnizatiei, prin faptul ca a mentionat la motivare Legea 263, sau Legea 223, nu a facut altceva decat a adăugat la lege, respectiv la art. 1 al Legii nr 8 din 2006 care la articolul 1 spune ca indemnizatia se acorda pensionarilor sistemului public de pensii, deci ca norma generala, fara sa mentioneze vreo lege anume.
Mai sunt si alte argumente juridice pe care oamenii le pot invoca in instante.
Vreau sa aflu si parerea dumneavoastra...