Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA norma de venit

Buna ziua,
V a rog sa-mi spuneti ce taxe plateste un PFA activitati independente,programare,daca este inregistrat ca PFA cu norma de venit.Impozit 16% plus 5.5% si CAS 10,5%din norma de venit obtinuta prin impartirea normei de venit pe un an la 12.Daca venitul sau depaseste norma de venit stabilita de stat ,plateste ceva in plus?
Multumesc,
Cu respect
Acelea sunt impozitele. Nu se intampla nimic daca incasati mai mult in anul fiscal decat norma de venit. Indiferent daca incasati mai mult sau mai putin, tot la aceeasi valoare a normei de venit se raporteaza impozitele.
Singura conditionalitate e data in noul cod fiscal la art 69 (9) Contribuabilii pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit şi care în anul fiscal anterior au înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000 euro, începând cu anul fiscal următor au obligaţia determinării venitului net anual în sistem real. Această categorie de contribuabili are obligaţia să completeze corespunzător şi să depună declaraţia privind venitul estimat/norma de venit până la data de 31 ianuarie inclusiv. Cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea echivalentului în lei al sumei de 100.000 euro este cursul de schimb mediu anual comunicat de Banca Naţională a României, la sfârşitul anului fiscal.
Multumesc mult!Un an nou fericitLa multi ani!