Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cod penal 2009!!!???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cod penal 2009!!!???

un cod penal vechi care se abroga in 4 zile de la aparitia celui nou in MO(27.07.09)...si un cod penal nou care zic ei intra in vigoare in 2011. Ce se intampla intre timp??? exista un cod intermediar dupa care se dau sentinte si de care nu stie nimeni?????
Actualul cod penal va fi in vigoare pana la abrogarea prin intrarea in vigoare a NOULUI COD PENAL.
Noul cod va intra in vigoare in 12 luni de la data adoptarii.
Pana la intrarea in vigoare a noului Cod penal, care a fost publicat in M. Of. al Romaniei, ramane in vigoare cel vechi, dar trebuie reglementata si procedura penala care trebuie "croita" dupa dispozitiile noului act normativ> In conditiile existente, deja exista un proiect de lege in acest sens, daca nu ma insel, care trebuie dezbatut si adoptat ulterior, in termenul in care noul Cod penal va intra in vigoare!
Draga Letty,
Cel care se abroga este un Cod penal care nu a fost niciodata in vigoare. Un cod adoptat, neintrat in vigoare. Urma sa intre daca nu ar fi aparut actualul, despre care se spune ca va intra in vigoare in 2011.
A fost practic o tentativa esuata pentru un nou cod penal.

Important este ca pana in 2011 stim ca lucram cu acelasi Cod penal de atatea zeci de ani.
luca.roxana a scris:

Draga Letty,
Cel care se abroga este un Cod penal care nu a fost niciodata in vigoare. Un cod adoptat, neintrat in vigoare. Urma sa intre daca nu ar fi aparut actualul, despre care se spune ca va intra in vigoare in 2011.
A fost practic o tentativa esuata pentru un nou cod penal.

Important este ca pana in 2011 stim ca lucram cu acelasi Cod penal de atatea zeci de ani.