Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

buna ziua sunt militar pe baza de contract avand o vechime de 10 ani contract determinat 2 ani doresc sa solicit concediu fara plata la unitatea militara de care apartin pe timp de 2 ani mentionez ca acum sunt in concediu de crestere copil SPUNETI MI VA ROG CUM SA PROCEDEZ PT CONCEDIU FARA PLATA
Cand doriti sa va luati concediu fara plata si pentru ce durata a CCC ati optat?
Imi expira contractul in 1 iulie 2016, iar CCC in 1 aprilie 2016 deci in cele 3 luni pot beneficia d concediu fara plata si cat timp

CCC 2 ani

Cornel Vasile, Consilier juridic
Legea nr.384/2004;
Art. 16

(1)Pentru rezolvarea unor probleme personale sau familiale deosebite, soldatilor si gradatilor voluntari li se pot acorda invoiri si permisii.

(2)Durata invoirilor si permisiilor, precum si comandantii care au dreptul sa le aprobe se stabilesc prin regulamente militare.

In acest caz, va trebui sa vedeti ce se prevede prin regulamentul militar in cauza,
Cornel Vasile, Consilier juridic