avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul CASS PFA in sistem real
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul CASS PFA in sistem real

Ma ajuta si pe mine cineva cu un calcul pt CASS pentru un PFA cu impozit la venit real?

daca PFA-ul are venitul net 4000 ron/an
daca plateste pensie 26.3% pensie adica 3042 ron/an
cat va plati CASS?

1.am citit ceva cum ca "se iau in calcul contributiile la pensie spre deosbire de vechiul cod fiscal" ceea ce inseamna ca 5.5% s-ar aplica doar la diferenta dintre 4000 ron si 3042 ron, adica ar fi 5.5% din 958 ron adica 52.69 lei pe an?
2.sau se calculeaza 5.5% din salariul minim pe tara
3. sau nu conteaza cat platesti la pensii, se calculeaza 5.5% din venitul net de 4000?

multumesc!

Alte discuții în legătură

Cas din 2016 pentru pfa sistem real ( pensionar) sylvia_dana2002@yahoo.com sylvia_dana2002@yahoo.com 1.Odata cu modificarea Codului Fiscal din 2016 PFA , chiar daca este salariat va avea obligatia achitarii CAS in cota de 10.5%. Pensionarii PFA vor avea ... (vezi toată discuția)
Cas la pfa in 2016 steef steef Incepind cu 2016 conform noului cod fiscal PFA-urile vor datora CAS (casa de pensii)calculat la venitul net obtinut,chiar daca se obtin venituri din ... (vezi toată discuția)
Contributii pensii, sanatate pfa slade_green2000 slade_green2000 Buna ziua. Mi-am deschis un PFA si am inteles ca trebuie platite taxe de 10,5% si 5,5% pentru pensii si casa de sanatate. As vrea sa stiu daca aceste taxe se ... (vezi toată discuția)