Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

buna seara am o intrebare ca si administrator intreprindere individuala cu 1 angajat, imi platesc sanatatea plus pensia si impozit dupa venit , am dreptul sa primesc bani pentru cresterea copilului ?? multumesc o seara buna
Daca platiti impozit dupa venit da, puteti beneficia. Solicitati la Adm. Financiara deciziile de impunere de pe ultimul an fiscal in care trebuie sa apara veniturile realizate efectiv si nu estimate si impozitul pe care l-ati platit ptr. venitul realizat. Cred ca in cazul d-voastra aveti nevoie de decizie de impunere pe anul 2015 si 2016 in cazul in care copilul se naste in acest an. Pentru o confirmare mai exacta, dupa obtinerea documentelor va puteti adresa la Ag. Jud de Plati si Inspectie Sociala din judetul d-voastra.
Sa aveti un an cu fericire si noroc !