Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit

parintii mei s-au casatorit legitim in urma cu trei ani ,fiecare detinand cate un imobil proprietate personala,tatal meu este scutit de impozit datorita faptului ca acum doi ani a suferit un accident vascular, as dori sa stiu daca intra la scutire de impozit si imobilul detinut de mama mea
Nu. Scutirea se acordă numai pentru locuința de domiciliu aflată in proprietate sau coproprietate(legea 227/2015,art 456, alin 1, lit.t):
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate;
[ link extern ]