Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordarea ajutorului de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordarea ajutorului de somaj

pot sa primesc ajutor de somaj daca dupa terminarea concediului de ingrijire copil locul meu de munca a fost ocupat
Cum a fost ocupat ? Avem nevoie de mai multe detalii.
Iată în ce situaţii puteţi beneficia de ajutorul de şomaj:

• dacă vi s-a încheiat contractul de muncă din motive neimputabile;
• dacă a expirat contractul pentru care aţi fost ales şi nu aţi fost încadrat în muncă înainte de asta;
• dacă a expirat durata pentru care aţi fost angajaţi pe bază de contract (în cazul militarilor);
• dacă aţi încetat raportul de muncă în calitate de colaborator, la iniţiativa angajatorului;
• dacă aţi încheiat un contract de asigurare pentru şomaj;
• în cazul în care v-aţi pensionat pentru invaliditate, iar când v-aţi însănătoşit nu aţi mai găsit de lucru;
• dacă raporturile de muncă au fost suspendate, conform legii, şi apoi încheiate;
• în situaţia în care v-aţi întors la lucru după încetarea concediului plătit pentru creşterea copilului, iar angajatorul îşi încetase definitiv activitatea;
• dacă aveţi minimum 16 ani, sunteţi absolvenţi ai unor instituţii de învăţământ sau ai şcolilor speciale pentru persoane cu handicap şi în 60 de zile de la absolvire, nu aţi reuşit să vă angajaţi conform pregătirii profesionale:)
Da, puteti primi indemnizatia de somaj, daca indepliniti conditiile legale. Se vor lua in calcul 12 luni premergatoare intrarii in CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
A fost ocupat pe perioada determinata, mai exact pana la reantoarcere din CIC.
Oricum nu puteti primi somaj.
elenarodica a scris:

pot sa primesc ajutor de somaj daca dupa terminarea concediului de ingrijire copil locul meu de munca a fost ocupat

La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent , avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.