Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament constructie nou pe teren concesionat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament constructie nou pe teren concesionat

Buna ziua,
apartamentul pe care doresc sa il cumpar de la dezvoltator imi ridica unele intrebari deoarece in precontract apare urmatorul paragraf:
,,Terenul pe care s-a edificat Condominiul a fost initial concesionat in favoarea S.C.XXX, conform Contractului de concesiune nr./data X/XX incheiat cu Consiliul local, drepturile si obligatiile concesionarului initial fiind preluate de catre Propietarul, societatea S.C.XXX in baza actului aditional......la contractul de concesiune nr.........Durata concesiunii este de 49 de ani, incepand cu data de ...., cu posibilitatea prelungirii acesteia pentru o perioada egala cu cel mult jumatate din durata sa initiala. Revedenta pt concesionarea terenului a fost achitata integral de catre propietar pentru toata durata contractului de concesiune mentionat mai sus. "

Intrebarile mele sunt:
daca Consiliul local nu mai acorda concesionarea la terminarea celor 49 de ani, ce se intampla cu propietatea?
Daca se stabileste o concesionare cu o suma foarte mare pe care nu o sa o pot achita, ce se intampla cu propietatea?
Poate Consiliul local sa imi ia dreptul de propietate, sa ma expropieze pt un motiv sau altul....?
Va multumesc anticipat si astept cu mare interes raspunsurile dvs.
Nu inteleg intrebarile dv. Daca doriti, ar fi indicat sa cititi cu atentie temeiul legal al concesiunii si contractul de concesiune.
De principiu, concesiunea se preluingeste pe durata existentei constructiei.
Cu suma de redeventa, nu stiu, depinde daca ati achitat ceva si pentru teren sau nu, nu cunosc...