avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorarea pensiei pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorarea pensiei pentru limita de varsta

în ianuarie 2019 am dreptul la pensie de limită de vârstă. am 11ani si 3luni în grupa II lucrați.vă rog frumos
dacă pot iesi la pensie cu reducere de 2 ani la limită de vârstă se majoreaază pensia cu 25% pe 10ani gr. II și se pt adăuga și ani de facultate și liceu?
Majorarea de 25% aferenta grupei II de munca se aplica odata cu deschiderea drepturilor.
In stagiul complet necesar deschiderii drepturilor la pensie de limita de varsta cu reducerea de 2 ani intra si stagiul asimilat(cursuri universitare de zi).
De liceu, nu.
Ultima modificare: Marți, 5 Ianuarie 2016
Carp Mircea, utilizator
Raspuns pentru intrebarea din acest topic:



www.avocatnet.ro/content/for...


Daca indepliniti conditia de varsta si stagiu complet pentru reducerea varstei se aplica majorarea.
Am spus si repet:
Majorarea se aplica la prima deschidere de drepturi.
Numai ca trebuiesc indeplinite conditiile de varsta si stagiu pentru deschiderea de drepturi.
Daca mai este nevoie sa continuati discutia o faceti aici, pe acst topic.
Rog moderatorii sa stearga celalat topic.
Ultima modificare: Marți, 5 Ianuarie 2016
Carp Mircea, utilizator
Intervenţie moderator

@ rosu_i

Am rugămintea să continuaţi discuţiile începute folosind butonul "răspunde" (albastru, dreapta, jos). În acest mod există continuitate între discuţia iniţială şi întrebările şi răspunsurile ulterioare. Mulţumesc!

Gabriela Pintea


rosu_i a scris:
mulțumesc foarte mult.sunteți profesioniști și prompți. cu mii de scuze am 11ani și 3 luni 100% gr.II.nu am înțeles dacă se aplică majorare pt . pensie 25% cu reducere 2 ani?
Mulțumesc foarte mult
Vi s-a atras atentia de cateva ori sa continuati discutia unde ati inceput-o.
Nu mai deschideti topicuri noi.
Penalizarea se aplica pentru lunile ramase pana la implinirea varstei reduse de pensionare.
In functie de ziua in care sunteti nascut la acest moment penalizarea este de 9% sau 8,25%.

Raspunsul se refera la intrebarea de aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Alte discuții în legătură

Diferente pensii amarianaro amarianaro Urmatoarea situatie Pot iesi la pensie in mod normal, la limita de varsta (am varsta standard de pensionare si stagiul de cotizare impus) si in acelasi timp ... (vezi toată discuția)
Pensionarea vrinceanu mariana vrinceanu mariana Sunt barbat. nascut in lua august 1954.Am lucrat 11ani in grupa I ,14 ani in grupa II si 6 ani fara grupa. As dori sa aflu in ce an ma incadrez sa ies la ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata panadaniela panadaniela Daca am 55 de ani, 36 de ani vechime, 4 ani grupa a doua pot sa ma pensionez anticipat, avand 3 copii.Vreau sa stiu daca pentru pensionare anticipata scade si ... (vezi toată discuția)