Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua - munca in strainatate, lasare minor in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua - munca in strainatate, lasare minor in grija bunicilor

am 18 ani , am o fetita de 3 ani iar acum am plecat cu fetita de la tatal ei din tara in italia la parintii mei . aici nu ma poate ajuta nimeni cu fata sa pot sa lucrez si sa ma descurc cat de cat cu ea .si alta solutie nu am decat s-o duc la tatal ei iar eu sa ma intorc aici la munca.. intrebarea mea este : avand in vedere ca nu mai avem nimic unul cu altul , exista vreo posibilitate sa.mi faca un act la mana si sa accepte sa o vad i sa o iau la mine oricand vreau? putem avea drepturi egale ,eu fiind in italia iar fata locuind in romania cu el? sau odata ce o las la el eu cad din drepturile parintesti? repet : intre mine si tatal fetitei nu mai e nimic . multumesc anticipat :(
Nu are valoare un act de mana, adica are cat v-ati intelege si fara vreun inscris, verbal.
daca va intelegeti , faceti un acord cu ajutorul unui avocat si il depuneti in instanta , daca nu va intelegeti , apelati tot in instanta si cereti cum si ce va doriti in legatura cu copilul si instanta va hotari.
el e de acord sa-mi semneze pt a o putea vedea ,dar asta intreb .: imi poate face la avocatura ? sau daca o las la el nu o sa mai am nici un drept asupra ei?
de ce nu incercati sa gasiti o bona pt minora, care sa aiba grija de ea, cand dvs mergeti la serviciu ..
daca o lasati in grija tatalui, riscati sa o pierdeti.. intre timp tatal fetei poate solicita incredintarea minorei, invocand faptul ca dvs ati parasit-o, plecand din tara in Italia.. adica riscati cam mult.

si daca ati cere in instanta custodia comuna a fetei, faptul ca plecati din tara si nu aveti un domiciliu in Ro unde sa stati cu fata, ar fii in defavoarea dvs.
eu v-as sfatui sa nu lasati fata la tatal ei.. mai degraba faceti un efort si angajati o bona sau inscrieti-o la o cresa .. gradinita.. solutii sunt daca va straduiti, zic eu. nu cunosc toate amanuntele.
parintii nu va pot sustine financiar o vreme, pana reusiti si dvs sa va angajati ca sa aveti bani pt bona, cresa sau gradinita ??
putem avea drepturi egale ,eu fiind in italia iar fata locuind in romania cu el? sau odata ce o las la el eu cad din drepturile parintesti?

cand veniti in tara cu copilul mergeti cu tatal la avocat, acesta va redacteaza un plan parental asa cum va doriti - adica ambii parinti exercita autoritatea parinteasca, locuinta copilului va fi la tata, dvs veti contribui lunar cu o suma pt intretinerea copilului sau in natura, ii trimiteti de acolo colet cu ce are nevoie, stabiliti sa va dea informatii despre copil la un interval agreat de parinti, sa va vedeti fetita cand veniti in tara, sa o luati in vacante pe o perioada pe care o stabiliti.. cu cat stabiliti mai multe, mai clar, mai detaliat, cu atat mai bine.
acordul asta il depuneti la intanta pt a emite o hotarare care e executorie, adica ambii parinti trebuie sa se supuna ei.
daca credeti ca ii va fi bine la tata, nu vad de ce sa nu o lasati la el.
Incercati sa mergeti la mediator si sa incheiati un acord de mediere.
Puteti merge si la avocat deoarece v-ar redacta mult mai bine actul dar depinde si ce ati vrea sa faceti in viitor.

Este extrem de mult de discutat pe detalii deoarece depinde ce ati vrea in viitor si acesta este lucrul care poate conta foarte mult in privinta alegerii de a merge la mediator sau la avocat.

Este bine sa aveti act scris si facut de profesionist si actul sa va fie favorabil.

Nu veti fi decazuta din drepturile parintesti.