avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... susupendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

susupendare permis

In data de 18 /10.2015 in jurul orelor 15 : 30 ,pe raza judetului Buzau am fost depistat de echipajul radar fix cu viteza peste limita legala in localitate….drept urmare mi a fost retinut permisul de conducere in vederea suspendarii si s a aplicat o amenda de cca 500ron
Tot in ziua de 18/10/2015 in jurul orelor 16:00 pe raza judetului Galati am fost depistat de echipajul de politie cu radar mobil ( au zis ei ca in localitate…chiar daca era incert,nu am comentat) cu viteza de 103 km/ora
In urma acestei constatari echiapjul a decis retinerea permisului de conducere precum si aplicarea unei amenzi de cca 500 ron. Permisul de conducere fiind retinut cu o ora inante s a procedat la retinerea dovezii initiale si eliberarea unei alte dovezi de circulatie cu drept de conducere 15 zile
Mentionez ca la a doua abatere permisul de conducere nu era suspendat ci doar retinut in vederea suspendarii , in acest caz nu poate fi luata in considerare ca a doua abatere se afla sub incidenta OUG 195/2002 art 221 . Acest fapt mi a fost confirmat si de reprezentantul de la IGP Bucuresti Udriste de la Serviciul Rutier,biroul Relatii Clienti
Mentionez faptul ca am fost admis la testul de verificare si am obtinut 15 din 15
Mentionez ca am achitat cele doua amenzi aplicate de echipajul de politie
Mentionez ca detin permis de conducere pentru categoriile A,B,C,E si aceasta profesie este necesara pentru locul de munca
Comform celer mentionate mai sus va rog sa mi comunicati daca am dreptul sa ridic permisul dupa 2 luni

Va multumesc,

Alte discuții în legătură

Bună ziua, as dori sa ma ajutați în ceea ce privește problema ... Galma Galma Bună ziua, as dori sa ma ajutați în ceea ce privește problema în care ma aflu, La data de 21.08.2022 am fost depistat de aparatul radar pe raza ... (vezi toată discuția)
Amenda radar - permis suspendat daniel_cj daniel_cj Buna ziua, am nevoie de ajutor cu privire la o contraventie savarsita de mine . Am fost depistat de aparatul radar, in judetul Sibiu, inainte de Saliste ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala - permis retinut Bogdan2424 Bogdan2424 Buna seara!In data de 5,03.2011 am efectuat depasirea a doua autoutilitare , din care una o tracta pe cealalta , in zona de actiune a indicatorului DEPASIREA ... (vezi toată discuția)