Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala - permis retinut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala - permis retinut

Buna seara!In data de 5,03.2011 am efectuat depasirea a doua autoutilitare , din care una o tracta pe cealalta , in zona de actiune a indicatorului DEPASIREA INTERZISA.Am fost surprins de camera radar a echipajului care venea din sens opus,oprit si mi s-a intocmit P.V. cu 4 puncte de amenda si retinerea permisului pe 30 zile.Am scris la mentiuni ca cele 2 autoutilitare se deplasau cu luminile de avarie aprinse si cu viteza redusa.
Stiu ca daca contest fapta descrisa am sanse mici de reusita,dar cand m-am uitat in P.V. am descoperit cateva greseli:
- numarul punctelor de amenda este scris in casuta de AVERTISMENT
- casuta PUNCTE DE AMENDA nu este bifata dar sunt scrise in spatiul de dupa punctele si suma lor
- este bifat si RETINEREA permisului
- nu este scrisa suma ce trebuie platita in 48 de ore
- orele din P.V. si dovada sunt diferite : in P.V. este trecuta ora 15:18 iar in dovada scrie ca este eliberata la 15:15 si ca permisul a fost retinut la 15:12

Numai lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal.
Pentru neregulile referitoare la completarea procesului verbal, solicitati conducatorului institutiei sanctionarea disciplinara a agentului constatator.
Personal, as plati amenda la seviciul taxe si impozite, iar apoi as face plangere, in termen de 15 zile de la primirea P.V., la judecatoria din raza de domiciliu.
Nu aveti ce pierde! Succes!
Rectific: la judecatoria competenta din zona unde ati savarsit contraventia.
Puteti invoca ca cele doua autovehicule se deplasau nejustificat cu viteza foarte mica, iar banda continua va permitea manevra peste ...km.
Va grabeati pentru a ajunge la ... (un motiv de forta majora justificat cu documente
anexate: spital, medicamente, ruda bolnava etc).
Solicitati instantei, in principal anularea procesului verbal, iar in subsidiar schimbarea
amenzii in avertisment, motivand ca sunteti la prima abatere in ultimii ... ani etc.
Succes!