avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Deducere pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Deducere pedeapsa

Buna ziua ,as dori raspuns cu privire la urmatoarea situatie,in prezent este condamnat la 2 ani inchisoare ,fapta petrecuta i 2014,pt furt,la o treime din pedeapsa va fi propozabil pentru eliberare conditionata,acum 3 ani a condus fara permis sub influenta bauturilor alcoolice si a vatamat corporal propietarul masinii care i a dat masina acesta ocupand locul din dreapta ,acesta avand 89 zile igrijiri medicale ,intrebarea mea este daca se considera concurs de infractiuni ,mentionez ca inca nu s a inregistrat inca dosarul la judecatorie privind condamnarea la regimul circulatiei,si ne gandim cum ar fi mai bine ,daca sa ramana sa execute aceasa pedeapsa si sa continue cu cealalta care i se va da avand in vedere ca pedepsele se vor contopi,sau atunci cand va incepe procesul sa traga de timp pentru a se putea elibera ,intrucat ar mai avea 6 luni pana la comisie ,vreau sa stiu daca se elibereaza conditionat din pedeapsa aceasta ,cand va fi condamnat pt cealalta fapta i se va scadea ce a executat acum?ramanand cu diferenta de la ce pedeapsa va urma sa primeasca si cu restul de zile neexecutate?astept ras !Va multumesc anticipat!Si inca o intrebare ,daca cel care a fost proprietarul masinii i a inmanat cheile pentru a conduce stiind ca nu are permis de conducere acesta din urma va fi tras la raspundere si pentru vatamare corporala?
Cel mai recent răspuns: rosica , utilizator 22:10, 8 Ianuarie 2016
Nu imi raspunde nimeni la aceasta intrebare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contopire pedepse rosica rosica In 2015 am fost condamnat la 2 ani inchisoare pe care i am execut zi la zi.M-am eliberat si acum se judeca faptele pe care le am savarsit in 2013 :adica un ... (vezi toată discuția)
Liberare conditionata rosica rosica Buna seara va rog sa imi spuneti si mie daca soseste momentul unui detinut sa se elibereze conditionat si sa zicem ca va fi eliberat ,(el inainte de a executa ... (vezi toată discuția)
Sentinta cu executare pentru a doua fapta,cercetare penala pentru prima fapta rosica rosica VIS-vis de aceasta problema de exemplu este acum condamnat pentru furt si i s-a aplicat o pedeapsa de un an si in decresul acestei executari il ancheteaza tot ... (vezi toată discuția)