Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Deducere pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Deducere pedeapsa

Buna ziua ,as dori raspuns cu privire la urmatoarea situatie,in prezent este condamnat la 2 ani inchisoare ,fapta petrecuta i 2014,pt furt,la o treime din pedeapsa va fi propozabil pentru eliberare conditionata,acum 3 ani a condus fara permis sub influenta bauturilor alcoolice si a vatamat corporal propietarul masinii care i a dat masina acesta ocupand locul din dreapta ,acesta avand 89 zile igrijiri medicale ,intrebarea mea este daca se considera concurs de infractiuni ,mentionez ca inca nu s a inregistrat inca dosarul la judecatorie privind condamnarea la regimul circulatiei,si ne gandim cum ar fi mai bine ,daca sa ramana sa execute aceasa pedeapsa si sa continue cu cealalta care i se va da avand in vedere ca pedepsele se vor contopi,sau atunci cand va incepe procesul sa traga de timp pentru a se putea elibera ,intrucat ar mai avea 6 luni pana la comisie ,vreau sa stiu daca se elibereaza conditionat din pedeapsa aceasta ,cand va fi condamnat pt cealalta fapta i se va scadea ce a executat acum?ramanand cu diferenta de la ce pedeapsa va urma sa primeasca si cu restul de zile neexecutate?astept ras !Va multumesc anticipat!Si inca o intrebare ,daca cel care a fost proprietarul masinii i a inmanat cheile pentru a conduce stiind ca nu are permis de conducere acesta din urma va fi tras la raspundere si pentru vatamare corporala?
Nu imi raspunde nimeni la aceasta intrebare?