avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pronuntare in sedinta publica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pronuntare in sedinta publica

Este obligata instanta sa pronunte in sedinta publica solutia ,mai exact sa citeasca minuta in sedinta publica? Daca nu pronunta in sedinta publica aceasta solutie ce se intampla?
Conform art.402 NCPC hotararea se pronunta in sedinta publica, codul de proc.civ.nu prevede o sanctiune expresa ptr.nepronuntarea in sedinta publica a hotararii.
Nu este obligatorie pronuntarea hotararii prin citirea minutei in sedinta publica, ci este posibila si pronuntarea acesteia prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei [art. 396 alin. (2) C.Pr.Civ].
Buna ziua am contestat o rovinieta și a doua dezbatere îmi scrie pe info dosar că se va comunica părților prin mijloacirea grefei din instanta asta ce înseamnă.
Ca o sa primiți hotărârea motivata la adresa indicata de dvs.iar soluția pe scurt o vedeți pe net..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pronuntare Stoica Nicoleta Stoica Nicoleta Buna ziua! Va rog, se poate sa-mi spuneti si mie ce inseamna \\"Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna ''pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei''? rona1958 rona1958 Ce inseamna : pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Ce se intelege prin asta ... (vezi toată discuția)
Contencios, geo-vem geo-vem Am avut o cerere in justitie pe noul cod de proc. civila in incheiere se spune, \\" prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei ... (vezi toată discuția)