Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Platire asigurare de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Platire asigurare de sanatate

Imi poate spune cineva daca s-a adoptat legea cum ca si cei care au venit 0 pe luna sunt obligati sa plateasca CAS din ce am inteles ?
Va referiti la CASS (sanatate).
CAS este pensia.
Da, Codul fiscal este in vigoare si prevede aceasta obligativitate de plata a contributiei CASS si de catre cei cu venituri 0.
Urmariti insa buletinele de stiri: se pare ca Guvernul intentioneaza sa modifice aceasta prevedere si pe buna dreptate, ptr ca e absurda.
Deci, nu va grabiti sa achitati inca.
Da imi cer scuze, CASS. Deci momentan cei cu venituri 0 nu sunt inca obligati ?
Si mie mi se pare foarte absurd din moment ce oamenii nu au venit, sa plateasca ceva catre stat, probabil obliga sa se imprumute
"Persoanele fizice care nu obțin venituri sunt obligate să achite contribuția la sistemul public de sănătate (CASS), conform prevederilor noului Cod fiscal. În acest sens, acestea trebuie să depună o declarație prin care să se înregistreze la Fisc, al cărei model a fost publicat într-un ordin emis de ANAF.
... "

www.avocatnet.ro/content/art...
Am citit, dar tot nu inteleg de unde sa scoata oamenii care au ramas pe drumuri acesti bani? sa se imprumute la camatari ?
Din cate stiu, se va renunta la aceasta dispozitie , dupa cum a anuntat purtatorul de cuvant al Guvernului.