avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cazier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cazier

buna ziua, ma scuzati de deranj, am avut un accident auto acum 3 ani in urma caruia in anul acesta in aprilie am primit sentinta de 2 ani cu suspendare, intrebarea mea ar fi daca inscrierea in cazier a faptei/sentintei/pedepsei se face acum,dupa darea hotararii definitive sau abia dupa cei 2 ani de ispasire a pedepsei?? si daca se face acum, in general cam cat dureaza pana va aparea in cazierul meu??va multumesc
Cel mai recent răspuns: Tulcea Detectiv particular , Alte profesii 10:04, 28 Iulie 2009
Potrivit legii 294/2004 inscrirea in cazuerul judiciar se efectueaza pe baza extraselor de pe hotaririle judecatoresti definitive care se comunica in termen de cel mult zece zile de la raminerea definitiva a hotaririi de catre buiroul de executari penale a instantei care a pronuntat hotarirea.
dupa cei 2 ani de ispasire a pedepsei?? si daca se face acum, in general cam cat dureaza pana va aparea in cazierul meu??va multumesc.


Mentiunea va exista in cazier cata vreme nu a operat reabilitarea de drept.
Aceasta va avea loc dupa scurgerea termenului de incercare , care e compus din pedeapsa efectiv aplicata , la care se adauga 2 ani. ( 4 ani )
Dupa implinirea acestui termen , si daca sunt intrunite cerintele legale in vederea reabilitarii de drept(indeplinirea obligatiile cu privire la cheltuielile de judecata , nesavarsirea altei infractiuni ) , va puteti adresa Directiei de Cazieri Judiciar, Statistica si Evidenta Operativa de pe la IPJ .
Ultima modificare: Marți, 28 Iulie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
adrianazidu a scris:

buna ziua, ma scuzati de deranj, am avut un accident auto acum 3 ani in urma caruia in anul acesta in aprilie am primit sentinta de 2 ani cu suspendare, intrebarea mea ar fi daca inscrierea in cazier a faptei/sentintei/pedepsei se face acum,dupa darea hotararii definitive sau abia dupa cei 2 ani de ispasire a pedepsei?? si daca se face acum, in general cam cat dureaza pana va aparea in cazierul meu??va multumesc

Sunteti deja inscris. Termenul este de 10 zile de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti de condamnare.
Asa cum v-a spus si Ioana , radierea mentiunilor din cazier se va face dupa ce intervine reabilitarea dvs!B-)
Ca sa va convingeti puteti merge la formatiunea specializata si sa solicitati eliberarea unui cazier...:)
Aveti de asteptat 4 ani,daca intre timp nu intervine altceva...:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare bratus86 bratus86 buna ziua, am si eu o intrebare cu privire la reabilitare. in feb.2009 am avut o condamnare de 3 luni cu suspendare... as vrea sa stiu daca se poate dupa ce ... (vezi toată discuția)
Reabilitare cazier judiciar moritsu moritsu Buna ziua, Vreau sa ma ajute cineva cu o informatie cu privire la stergerea/reabilitarea cazierului judiciar. La cat timp/perioada se \\"sterge\\" ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar AndreyAlexander AndreyAlexander În ianuarie 2012 am primit o pedeapsă de 4 luni de închisoare cu suspendare (infracțiune la regimul auto) și o perioadă de probă de 2 ani ... (vezi toată discuția)