avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte infiintare cafenea
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte infiintare cafenea

Cunoasteti, va rog, care sunt avizele/autorizarile necesare infiintarii unei cafenele intr-un spatiu la parterul unui bloc de locuinte? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mihail Cazacioc , Consilier juridic 23:01, 31 Iulie 2009
1.Inregistrare la registrul comertului ([ link extern ] /)
2.Autorizatie de la ANRC(www.anrc.ro)
3.Autorizatie de la primarie
4.Autorizatie de la Electrica sau Romtelecom(daca le folosesti stalpii)
4.Contract cu un ISP
5.Autorizatie/ aviz de la administratia blocurilor in care ai reteaua:)
Ultima modificare: Marți, 28 Iulie 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
Ai o societate si vrei sa deschizi un punct de lucru cu specific cafenea?
Daca ai o societate comerciala si nu ai in obiectul de activitate Cod CAEN 5630(baruri si alte activitati de servire a bauturilor), va trebui sa incluzi si acest cod in ob de activitate al societatii pentru a putea functiona cu cafenea
Spatiul in care doresti sa functioneze cafeneaua, este proprietatea cui si ce destinatie a avut sau are?.
Destinatia lui a fost din totdeuna un spatiu comercial sau ii schimbi destinatia acum pentru a fi folosit ca spatiu comercial.
E nevoie de acordul asociatiei de proprietari daca schimbi destinatia initiala a spatiului( daca a fost un apartament) dar si pentru cafenea, in sine, ca este cu potential de a perturba linistea locatarilor
In fine, cred ca ar trebui sa ne spui mai multe
Ultima modificare: Vineri, 31 Iulie 2009
Mihail Cazacioc, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa deschid o ceainărie mica in sibiu hhh3112 hhh3112 Buna ziua. Doresc sa deschid o ceainărie mica in Sibiu cu un angajat. Locatia unde doresc să deschid si pe care o dețin apare ca spatiu comercial fara ... (vezi toată discuția)
Acordul vecinilor luckysherrif luckysherrif Buna, Acum 4 luni de zile am investit aproximativ 30.000 euro intr-un spatiu comercial din centrul pietonal al orasului cu intentia de a deschide o cafenea. ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am si eu o intrebare care este diferența dintre un ... Crina1986 Crina1986 Buna ziua am si eu o intrebare care este diferența dintre un bar si o cafenea,acum câteva zile a trebuit să schimb punctul de lucru la un bar care are cod ... (vezi toată discuția)