Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte infiintare cafenea
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte infiintare cafenea

Cunoasteti, va rog, care sunt avizele/autorizarile necesare infiintarii unei cafenele intr-un spatiu la parterul unui bloc de locuinte? Multumesc.
1.Inregistrare la registrul comertului ([ link extern ] /)
2.Autorizatie de la ANRC(www.anrc.ro)
3.Autorizatie de la primarie
4.Autorizatie de la Electrica sau Romtelecom(daca le folosesti stalpii)
4.Contract cu un ISP
5.Autorizatie/ aviz de la administratia blocurilor in care ai reteaua:)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Ai o societate si vrei sa deschizi un punct de lucru cu specific cafenea?
Daca ai o societate comerciala si nu ai in obiectul de activitate Cod CAEN 5630(baruri si alte activitati de servire a bauturilor), va trebui sa incluzi si acest cod in ob de activitate al societatii pentru a putea functiona cu cafenea
Spatiul in care doresti sa functioneze cafeneaua, este proprietatea cui si ce destinatie a avut sau are?.
Destinatia lui a fost din totdeuna un spatiu comercial sau ii schimbi destinatia acum pentru a fi folosit ca spatiu comercial.
E nevoie de acordul asociatiei de proprietari daca schimbi destinatia initiala a spatiului( daca a fost un apartament) dar si pentru cafenea, in sine, ca este cu potential de a perturba linistea locatarilor
In fine, cred ca ar trebui sa ne spui mai multe
Mihail Cazacioc, Consilier juridic