Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mutare minor in alta localitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mutare minor in alta localitate

Buna ziua,

Mutarea unui minor (dupa divort) intr-o alta localitate se poate face fara acordul parintelui? Mentionez ca in hotararea de divort custodia este comuna.

Multumesc!
Dacă mutarea afectează exercitarea autorității parintesti, schimbarea locuinței minorului se face cu acordul tatălui.
Autoritatea parinteasca este exercitata in comun de ambii parinti, dar tatal are un program de vizita stabilit de instanta de judecatata.
In ce fel ar putea fi afectata exercitarea autoritatii parintesti de mutarea in alta localitate?
Va exista problema cu programul de vizita.

Celalalt parinte poate deschide proces si sa o luati de la capat deoarece din moment ce v-ati mutat se considera ca s-a schimbat domiciliul minorului.

Incercati sa rezolvati amiabil daca se poate ca sa nu ajungeti la proces.
Probabil ca va trebui schimbat programul de vizita.