Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident cu victima alcool in aer 0 dar in sange ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident cu victima alcool in aer 0 dar in sange ?

Am un prieten ce a lovit recent cu masina un om , politia a fost chemata la fata locului , in aerul expirat alcolemia a fost 0 , s-au recoltat probe biologice , nu s-a depus inca plangere penala si nici nu cred ca se va depune . Care credeti ca ar trebui sa fie pasii facuti de acum inainte ? Va multumesc din suflet.
In mod normal, daca persoana vatamata nu a depus plangere prealabila, nu ar trebui sa se mai intample nimic.
Daca insa, vatamarea ar avea ca rezultat un prejudiciu esthetic, o infirmitate, avort etc. urmarirea penala se deschide din oficiu.
Eu ma refeream strict la aspectul alcolemiei , daca in sange iese peste limita legala admisa de 0.80 g/l desi in aerul expirat a fost 0 , politia isi continua ancheta ? accidentul a provocat persoanei vatamate doar o fractura de os ....
Depinde de numărul de îngrijiri medicale și dacă se depune plângere.
Nu răspunde penal dacă nu a consumat alcool pana în prezent.
cum adica daca nu a consumat alcool pana in prezent ?....
In cazul in care cantitatea de alcool in aerul expirat a fost 0, la analize nu poate iesi o concentratie de alcool de 0.8 % g . Cu toate acestea, fiind vorba de o vatamare corporala din culpa, persoana vatamata are la dispozitie un termen de 90 de zile pentru a depune plangere penala. Un alt factor important il reprezinta si locul unde a fost lovita victima, daca se afla pe trecerea de pietoni sau nu.