avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot dovedi ca patronul a semnat contractul meu de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot dovedi ca patronul a semnat contractul meu de munca?

Buna ziua! Patronul a semnat contractul in locul meu din diferite motive,spuse de catre el.Cand am cerut sa semnez contractul ,mi-a zis ca a rebuit sa semneze el(eu eram plecat in deplasare ,la munca) pentru ca a doua zi trebuiau duse toate contractele la ITM.Am acceptat pentru ca mi-a fost teama sa nu-mi pierd locul de munca.Cum pot dovedi ca semnatura nu este a mea? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:08, 14 August 2009
Printr-o expertiza grafologica.
Destul de dificil, dar prin expertiza grafologica cred ca ati putea.
1. Daca ziceti ca ati acceptat situatia pentru a nu va pierde locul de munca, acum nu va mai este teama ca o sa-l pierdeti?
2. In afara de faptul ca angajatorul nu a procedat legal, care este motivul demersului dvs.?
mihai251979 a scris:

Buna ziua! Patronul a semnat contractul in locul meu din diferite motive,spuse de catre el.Cand am cerut sa semnez contractul ,mi-a zis ca a rebuit sa semneze el(eu eram plecat in deplasare ,la munca) pentru ca a doua zi trebuiau duse toate contractele la ITM.Am acceptat pentru ca mi-a fost teama sa nu-mi pierd locul de munca.Cum pot dovedi ca semnatura nu este a mea? Va multumesc!

Puteti face plangere penala pentru fals si uz de fals si organul de cercetare va dispune efectuarea unei expertize grafologice.Va atrag insa atentia ca , de obicei , semnaturile fiind indescifrabile (nu compuse neaparat din litere si caractere clare) rezultatul va fi "nu se poate stabili corespondenta intre cel care a semnat si reclamant"B-)
Ultima modificare: Marți, 28 Iulie 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
Depinde pentru ce va trebuie sa dovediti ca nu este semnatura dvs.
In cazul unui proces, fie prin verificarea de scripte (compararea simpla, vizuala, a semnaturii dvs. cu cea de pe contract, de catre judecator), fie prin expertiza grafologica.
Semnarea in locul dvs. are si unele consecinte penale, asa ca expertiza ar putea fi ceruta de catre/ prin intermediul politie/parchet/instanta penala.

Depinde foarte mult de imprejurarea in care vreti sa dovediti ca nu este semnatura dvs.
Evident, legal, contractul trebuie sa fie semnat de dvs., altfel este nul. In cele mai multe situatii privind nulitatea contractului de munca, angajatorului nu ii este recomandat sa mearga in instanta cu o semnatura falsa - isi bate singur cuie in talpa.

Alte discuții în legătură

Daca se minte intr-o declaratie data in fata politiei ... ce se intampla ? fals uz de fals ? nimeni vinovat ! doderosandro doderosandro Un angajator a fost reclamat politiei-parchetului,pentru falsificarea unor documente: Contracte de munca, state de plata,incetare contract de munca. Se face ... (vezi toată discuția)
Politistul de caz mi-a comunicat verbal...nici eu politist nici procurorul nu stim ce masura sa luam in acest caz ! dorudoru dorudoru In urma unor reclamatii facute de un fost angajat ,privind un contract de munca Fals. angajatul sustine ca nu el a semnat contractul de munca,,rubrica ... (vezi toată discuția)
Munca fara contract dorel13 dorel13 Stiind ca este angajatul unei firme( i se desfacuse contractul de munca fara a depune o demisie si fara a primi o decizie), o persoana a lucrat timp de un an ... (vezi toată discuția)