Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot dovedi ca patronul a semnat contractul meu de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot dovedi ca patronul a semnat contractul meu de munca?

Buna ziua! Patronul a semnat contractul in locul meu din diferite motive,spuse de catre el.Cand am cerut sa semnez contractul ,mi-a zis ca a rebuit sa semneze el(eu eram plecat in deplasare ,la munca) pentru ca a doua zi trebuiau duse toate contractele la ITM.Am acceptat pentru ca mi-a fost teama sa nu-mi pierd locul de munca.Cum pot dovedi ca semnatura nu este a mea? Va multumesc!
Printr-o expertiza grafologica.
Destul de dificil, dar prin expertiza grafologica cred ca ati putea.
1. Daca ziceti ca ati acceptat situatia pentru a nu va pierde locul de munca, acum nu va mai este teama ca o sa-l pierdeti?
2. In afara de faptul ca angajatorul nu a procedat legal, care este motivul demersului dvs.?
mihai251979 a scris:

Buna ziua! Patronul a semnat contractul in locul meu din diferite motive,spuse de catre el.Cand am cerut sa semnez contractul ,mi-a zis ca a rebuit sa semneze el(eu eram plecat in deplasare ,la munca) pentru ca a doua zi trebuiau duse toate contractele la ITM.Am acceptat pentru ca mi-a fost teama sa nu-mi pierd locul de munca.Cum pot dovedi ca semnatura nu este a mea? Va multumesc!

Puteti face plangere penala pentru fals si uz de fals si organul de cercetare va dispune efectuarea unei expertize grafologice.Va atrag insa atentia ca , de obicei , semnaturile fiind indescifrabile (nu compuse neaparat din litere si caractere clare) rezultatul va fi "nu se poate stabili corespondenta intre cel care a semnat si reclamant"B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Depinde pentru ce va trebuie sa dovediti ca nu este semnatura dvs.
In cazul unui proces, fie prin verificarea de scripte (compararea simpla, vizuala, a semnaturii dvs. cu cea de pe contract, de catre judecator), fie prin expertiza grafologica.
Semnarea in locul dvs. are si unele consecinte penale, asa ca expertiza ar putea fi ceruta de catre/ prin intermediul politie/parchet/instanta penala.

Depinde foarte mult de imprejurarea in care vreti sa dovediti ca nu este semnatura dvs.
Evident, legal, contractul trebuie sa fie semnat de dvs., altfel este nul. In cele mai multe situatii privind nulitatea contractului de munca, angajatorului nu ii este recomandat sa mearga in instanta cu o semnatura falsa - isi bate singur cuie in talpa.