Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PREAVIZ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PREAVIZ

Un salariat se afla in cele 20 zile de preaviz. Dupa primele 10 zile de preaviz
(concediere din motive care nu tin de persoana salariatului) acesta solicita , in scris, 1 zi CFS. Avand in vedere ca situatiile de CFS se raporteaza in REVISAL prin suspendarea CIM, va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in aceasta situatie de preaviz? Cred ca daca i-as suspenda CIM, nu mai ies cele 20 zile CFS.
Potrivit Codului muncii (art.54), suspendarea c.i.m. ca urmare a acordarii unui CFP nu este obligatorie.

Art.54 C.mun. : Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Daca i-ati suspendat c.i.m. , atunci suspendarea se opereaza in REVISAL, iar durata termenului de preaviz se va prelungi cu durata CFP-ului.
Multumesc pentru raspuns! Am omis sa precizez ca salariatul respectiv a mentionat in cererea in care solicita o zi CFS ca renunta la o zi de preaviz. Este legal ? Pot deci, sa nu raportez in REVISAL?
Puteti sa-i raporati in REVISAL, CFP.