avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Sotia vrea sa divortam.Nu vrem sa facem partaj pentru a putea plati ratele la casa in continuare.Putem avea probleme cu banca in acest caz fiind codebitori?Avem o varsta iar in cazul nefericit ca unul din noi decedeaza bunurile vor ramane ale celuilalt fara sa aiba probleme din cauza divortului?
Ultima modificare: Miercuri, 13 Ianuarie 2016
ContSters378356, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 08:43, 13 Ianuarie 2016
Nu veti avea probleme cu banca din cauza divortului, veti avea probleme cu banca doar daca nu va platiti ratele.
Daca divortati, nu va mai mosteniti unul pe altul. Partea celui decedat se va imparti intre mostenitorii lui pana la al cincilea neam, daca nu are, mostenirea o culege statul.
Daca nu aveti mostenitori rezervatari, va puteti face un testament, dvs ii lasati bunurile ei , dansa vi le lasa dvs.
Da,dacă divorțați nu aveți decât varianta testamentului.
Altfel veți pierde casa deoarece mostenitorii își vor cere banii sau vor vinde casa dacă nu ii plătiți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire / succesiune lara123 lara123 Locuiesc in Australia de 25 ani cu sotul meu, nu avem copii, dar la pensie vrem sa ne repatriem, sa cumparam casa in Romania din banii munciti - specific ... (vezi toată discuția)
Calitatea de codebitor, ce implica? angajat001 angajat001 Am facut un credit pentru apartament inainte cu o luna de casatorie, nealegand momentul cu vreo s3mnificatie, pur si simplu atunci s-a intamplat, acela a fost ... (vezi toată discuția)
Co-debitor credit popa_ioan_1980 popa_ioan_1980 Buna dimineata. Ma adresez comunitatii avocatnet cu urmatoarea speta: In anul 2007, necasatorit fiind am contractat un credit de nevoi personale cu ipoteca ... (vezi toată discuția)