Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Sotia vrea sa divortam.Nu vrem sa facem partaj pentru a putea plati ratele la casa in continuare.Putem avea probleme cu banca in acest caz fiind codebitori?Avem o varsta iar in cazul nefericit ca unul din noi decedeaza bunurile vor ramane ale celuilalt fara sa aiba probleme din cauza divortului?
ContSters378356, utilizator
Nu veti avea probleme cu banca din cauza divortului, veti avea probleme cu banca doar daca nu va platiti ratele.
Daca divortati, nu va mai mosteniti unul pe altul. Partea celui decedat se va imparti intre mostenitorii lui pana la al cincilea neam, daca nu are, mostenirea o culege statul.
Daca nu aveti mostenitori rezervatari, va puteti face un testament, dvs ii lasati bunurile ei , dansa vi le lasa dvs.
Da,dacă divorțați nu aveți decât varianta testamentului.
Altfel veți pierde casa deoarece mostenitorii își vor cere banii sau vor vinde casa dacă nu ii plătiți.