Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Asigurare medicala pentru strainatate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Asigurare medicala pentru strainatate

Buna ziua tuturor,

Am o interbare: a fost cineva in situatia de a recupera banii de la o societate de asigurare, in cazul unul accident intamplat in strainatate? Care este procedura? Cat timp are societatea de asigurare la dispozitie sa plateasca asiguratului (spitalului, in speta), este vreo limita in timp?
vezi mai intai ce scrie in conditiile de asigurare referitor la capitolul daune. Unele societati au colaborare cu societati de asistenta din toata lumea , care daca asiguratul a le-a anuntat producerea riscului preiau toate cheltuielile medicale asigurate in numele si pe seama asigurătorului. daca nu asiguratul achita cheltuielile si solicita asiguratorului decontarea lor , in limitele sumei asigurate şi pe baza docum. justificative
Multumesc mult de tot!

Cosmina