Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... scaderea de la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

scaderea de la intretinere

va rog mult sa ma lamuriti daca pentru a fi scazut de la plata cheltuielilor pe persoana pentru lipsa de la domiciliu mai mult de 15 zile ,de exemplu...20 de zile,iar acestea nu sunt consecutive,se aplica aceasta scadere,si daca nu ,...de ce ?
Care ar fi suma in discutie (asa de curiozitate), caci caldura se plateste oricum?
Dupa cate stiu, pentru a fi scazut de la plata intretinerii (nu totala) trebuie sa lipsiti de la domiciliu minim 15 zile calendaristice succesive. De asemenea trebuie depusa o cerere la asociatie in acest sens. In nici un caz nu veti fi scazut fara aceasta cerere.
legislatia la zi face vorbire de 15 zile.
Este adecarat ca fosta legislatie vorbea de 15 zile consecutive: acum nu mai exista conditia sa fie consecutive.
Daca o persoana lipseste cateva luni/un an se va face cerere in fiecare luna?
aveti cumva un link spre acea prevedere vis-a-vis de non-consecutivitatea celor 15 zile? Mi-ar fi de folos.

@mira55
Daca stiti clar lunile in care lipsiti cred ca puteti sa faceti o singura cerere la inceput - eu ca presedinte de AP as accepta asta.
Daca nu stiti, e mai bine sa faceti cate una de fiecare data.
Adriantot, moderator