avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... scaderea de la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

scaderea de la intretinere

va rog mult sa ma lamuriti daca pentru a fi scazut de la plata cheltuielilor pe persoana pentru lipsa de la domiciliu mai mult de 15 zile ,de exemplu...20 de zile,iar acestea nu sunt consecutive,se aplica aceasta scadere,si daca nu ,...de ce ?
Cel mai recent răspuns: bureac62 , utilizator 19:15, 18 Ianuarie 2016
Care ar fi suma in discutie (asa de curiozitate), caci caldura se plateste oricum?
Dupa cate stiu, pentru a fi scazut de la plata intretinerii (nu totala) trebuie sa lipsiti de la domiciliu minim 15 zile calendaristice succesive. De asemenea trebuie depusa o cerere la asociatie in acest sens. In nici un caz nu veti fi scazut fara aceasta cerere.
legislatia la zi face vorbire de 15 zile.
Este adecarat ca fosta legislatie vorbea de 15 zile consecutive: acum nu mai exista conditia sa fie consecutive.
Daca o persoana lipseste cateva luni/un an se va face cerere in fiecare luna?
aveti cumva un link spre acea prevedere vis-a-vis de non-consecutivitatea celor 15 zile? Mi-ar fi de folos.

@mira55
Daca stiti clar lunile in care lipsiti cred ca puteti sa faceti o singura cerere la inceput - eu ca presedinte de AP as accepta asta.
Daca nu stiti, e mai bine sa faceti cate una de fiecare data.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Ianuarie 2016
Adriantot, moderator

Alte discuții în legătură

Scutire cheltuieli persoana lipsa din localitate Elidor Elidor Buna seara si HRISTOS A INVIAT ! Am o urgenta si nu am timp sa rascolesc leg.230/2007 asa ca va intreb : [b]la cate zile consecutive de absenta din ... (vezi toată discuția)
Scutire de la plata ÎntreŢineri GHEORGHIAN GHEORGHIAN Poate fi scutit de la plata întreţineri un locatar care lipseşte 4 zile pe săptămână din locuiţă într-o lună? (vezi toată discuția)
Cheltuielile comune ale locatarilor unei scari de bloc AdaZdravescu AdaZdravescu Buna ziua,va rog sa mi spuneti,exista o lege care prevede ca un proprietar care locuieste mai putin de 10 zile intr o luna in apartament,este scutit de la ... (vezi toată discuția)