Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 3 ani

Bună seara! În cazul în care o femeie se află în concediu de creștere a copilului în vârstă de până la 2 ani, iar anterior reluării activității (data reluării activității este 25.01.2016), primește pentru același copil un certificat de încadrare în grad de handicap ușor, emis pe data de 12.01.2016, femeia în cauză va beneficia de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 3 ani, la solicitarea acesteia.
Întrebările mele sunt următoarele:
1. Indemnizația de care va beneficia până la vârsta de 2 ani și 11 luni ai copilului este aceeași sau primește 85% din media veniturilor realizare în ultimele 12 luni?
Considerăm că i se prelungește actualul concediu de creștere a copilului sau considerăm că se solicită din nou, un nou concediu de creștere a copilului?
2. Persoana în cauză va trebui să aducă din nou întreaga documentație de solicitare a concediului pentru creștere copil sau va primi indemnizația în baza documentației pe care a adus-o inițial, după terminărea concediului de maternitare (cele 126 de zile)?
3. Având în vedere prevederile art. 9, alin 1 din HG 52/2011, persoana în cauză va primi indemnizația pentru creșterea copilului, începând cu 25.01.2015 (dată la care ar fi trebuit să-și reia activitatea), sau începând cu data de 12.01.2016 (data încadrării copilului în grad cu handicap), sau începând cu data depunerii documentației pentru continuarea concediului de creștere a copilului (14 sau 15 ianuarie 2016)?
Aștept un răspuns argumentat, cu mențiunea cadrului legislativ.
Vă mulțumesc anticipat!
allinaa, utilizator
1. Indemnizatia pentru CCC pana la varsta de 3 ani este aceeasi cu aceea pe care ati avut-o si pana acum cad ati fost in CCC pana la varsta de 2 ani.

2. Prelungirea CCC pana la varsta de 3 ani se face doar in baza urmatoarelor dicumente:
- decizia de prelungire a suspendarii contractului individual de munca (CIM) pana la varsta de 3 ani a copilului;
- copie dupa certificatul de handicap al copilului.

3. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci dvs. eti beneficia de CCC numai pana la varsta copilului de1 an si 11 luni.
- Dar daca obtineti certificatul de handicap pentru copil inainte de a implini copilul 1 an si 11 luni veti primi in continuare indemnizatie pentru CCC pana la varsta de 2 ani si 11 luni (daca certificatul de handicap are valabilitate pana atunci).
- Prelungirea CCC se face prin decizie a AJPIS.

4. Pentru documentare cititi:

A) - OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, Cu modificarile aduse de:
a. Legea nr.132/2011 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor.
b. OUG nr.124/2011 pentru modificarea şi completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistenţă sociala.
c. Legea nr.166/2012 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 124/2011 pentru modificarea şi completarea unor acte normative care reglementează acordarea de beneficii de asistenţă social.
d. Legea nr.187/2012 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal .
3. Legea 126/2014 pentru modificarea OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, precum si pentru stabilirea unor masuri in vederea recuperarii debitelor inregistrate cu titlu de indemnizatie pentru cresterea copilului.

B) Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 aprobate de HG 52/2011, cu modificarile aduse de HG 57/2012, HG 1291/2012, HG 685/27.08.2015.

Vă mulțumesc mult pentru răspuns!