Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 247- terenuri revendicate de doi proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 247- terenuri revendicate de doi proprietari

In conf. cu prvederile legii 247 s-a recostituit dreptul de proprietate pentru doi autori defunctii.
Mostenitorii unuia dintre ei au acceptat terenul arabil extravilan propus pentru a le fi atribuit , s-a intocmit proces verbal de punere posesie si s-a inaintat Comisiei judetene pentru validare.
Celalat proprietar a refuzat amplasamentul propus,care era la ldispozitia comisiei locale in acel moment, solicitand terenul care a fost deja atribuit cu proces verbal de punere in posesie celulalt.Ba mai mult cere asta in instanta.Mentinez ca terenul pe care il solicita este arabil extravilan si nu reprezinta vechiul sau amplasament.
De asemenea initial dreptul sau de proprietate s-a reconstituit in baza legii 1/2000 , in despagubiri, iar prin legea 247 la obtinuit in fizic,

Intrebari:

- Poate invoca si cere in instanta anularea procesului verbal de punere in posesie al celuilat proprietar?
-Cine poate cere anularea p.v.p.p.?
-Cine poate anula p.v.p.p. emis cu votul majoritar al Comisiei locale ?
Anna63, utilizator
Poate solicita anularea proceului verbal in instanta intrucit ii incalca un interes legitim. Poate cere anularea lui orice persoana interesata, Comsiai de fiond funciar. La Comisia judeteana nu este neaparat sqa se valideze procesul verbal al comisiei locale, insa anularea lui se face tot jpe cale judecatoreasca
Anna63 a scris:

In conf. cu prvederile legii 247 s-a recostituit dreptul de proprietate pentru doi autori defunctii.
Mostenitorii unuia dintre ei au acceptat terenul arabil extravilan propus pentru a le fi atribuit , s-a intocmit proces verbal de punere posesie si s-a inaintat Comisiei judetene pentru validare.
Celalat proprietar a refuzat amplasamentul propus,care era la ldispozitia comisiei locale in acel moment, solicitand terenul care a fost deja atribuit cu proces verbal de punere in posesie celulalt.Ba mai mult cere asta in instanta.Mentinez ca terenul pe care il solicita este arabil extravilan si nu reprezinta vechiul sau amplasament.
De asemenea initial dreptul sau de proprietate s-a reconstituit in baza legii 1/2000 , in despagubiri, iar prin legea 247 la obtinuit in fizic,

Intrebari:

- Poate invoca si cere in instanta anularea procesului verbal de punere in posesie al celuilat proprietar?
-Cine poate cere anularea p.v.p.p.?
-Cine poate anula p.v.p.p. emis cu votul majoritar al Comisiei locale ?

--orice persoana interesata poate cere in instanta anularea titlului de proprietate obtinut insa numai pentru motive intemeiate!
--instanta ii va respinge actiunea ca neintemeiata intrucat terenul pe care dvs l-ati obtinut a fost dat in compensare (deci nu pe fostul amplasament ) lucru pe care putea sa il accepte si celalalt mostenitor atunci cand s-a facut propunerea de compensare de catre primarie
B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Multumesc pentru lamuriri!
In cazul in care terenul propus in compensare ( care a fost pus la dispozitia comisiei prin protocol de la A.D.S.)a fost refuzat de proprietar i se poate propune acestuia de catre comisia locala alte suprafete aflate la dispozitia si nu neaparat cele din protocol?
Exista o prevedere speciala a legii in ceea ce priveste terenurile extravilane care pot fi propuse spre atribuire proprietarilor de la legea 247 ?Mai exact exista obligativitatea ca aceasta atribuire sa se faca numai din terenurile predate de A.D.S.?
Poate fi cosiderata ilegala hotararea comisiei locale , de atribuire a terenurilor date in compensare proprietarilor , din rezerva de teren afata la dispozitia comisiei in acel moment?