Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se face o plangere la Parchetul de pe langa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se face o plangere la Parchetul de pe langa Tribunal

Buna ziua,
am o sentinta civila executorie, prin care fosta sotie trebuie sa-mi plateasca o suma de bani, pensie alimentara, incepand din data inaintarii actiunii. Deoarece fosta sotie a cerut in instanta ca sa plateasca doar de la data darii sentintei, precum si achitarea alocatiei copilului timp de 4 luni , asa cum rezulta din sentinta,
aceasta refuza sa achite sumele restante, mentionand ca ea plateste doar de cand sa dat sentinta . As dori sa stiu cum trebuie facuta o plangere la parchetul de pe langa tribunal ptr a putea recupera banii copilului.
va multumesc
Nu aveti de ce sa formulati plangere penala,puneti in executare hotararea judecatoreasca prin intermediul unui executor judecatoresc.
am fost la un executor judecatoresc si mi-a spus ca va trebui sa platesc o taxa, plus ca din 100 lei de pensie pe care trebuie sa o plateaca in urma calculelor, nicidecum in urma sentintei, aceasta va plati in jur de 20 lei . Am fost la casa de pensii ca sa ii faca poprire, iar doamna care primeste acte, mi-a spus ca primeste doar de la executor. De aici stiu iar domnul executor mia spus: conform art. 787 cpc art 2, pot depune personal sentinta definitiva si executorie la Casa de pensii, fapt neconceput de doamna de la primiri acte, care mi-a si scris si semnat cererea mea.