Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract prestari servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract prestari servicii

Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti daca contractul de prestari servicii se inregistreaza undeva? La administratia Financiara sau la Registrul Comertului?
Si ce taxe se platesc de catre angajator?
Multumesc!
Contractul civil de prestari de servicii se incheie sub forma de inscris sub semnatura privata si nu se inregistreaza decat la unitatea/firna cu care se incheie.
Angajatorul aplia metoda retinerii impozitului la sursa, ceea ce inseamna ca din suma bruta retine cota de 16% impozit. Persoana fizica cu care se incheie contractul - in cazul in care nu este angajata cu contract de munca!! - are obligatia sa plateasca contributie de sanatate de 5,5%, calculata asupra valorii contractului.
Angajatorul depune declaratia 100 in care mentioneaza contractul civil.
In anul URMATOR, angajatorul depune declaratia 205, iar persoana fizica declaratia 200.