Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poprire salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poprire salariu

Buna ziua. Va roga sa ma ajutati cu un raspuns, in urmatoarea problema:
parintii mei vor sa faca un imprumut financiar de la o institutie, eu sunt girant. Cei de la institutie pot cere direct angajatorului poprire pe salariu? Stiu ca doar prin hotarare judecatoreasca se poate cere acest lucru. Pe adeverinta este stipulat ca la cererea lor (directa, nu este stipulat ca prin executare silita sau hotarare judecatoreasca), pot cere poprire pe salariu. Sub incidenta carei legi se supune aceasta problema? Codul de Procedura Civila art. 728? Va multumesc anticipat. O zi buna
Intra sub incidenta Codului de procedura civila, art.781 si urm.