Forum Discuţii juridice Executare silită Referitor la poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Referitor la poprire

Noi ca societate, am primit de la un birou individual al executorilor judecatoresc ......
o poprire pentru intirzierea la plata a unui imprumut pentru o societate bancara.
Intrebarea este
Daca este legal sa-i facem aceasta poprire si in temeiul carei legi?
Poprirea este infiintata la cererea creditorului prin intermediul executorului judecatoresc,in baza unui titlu executoriu. Executorul,in baza atributiilor conferite de lege va solicita sa ii popriti o cota din salariu angajatului dumneavoastra(presupun ca este o poprire pe salariul unui angajat)- art. 781 Cod Procedura Civila.
Dumneavoastra, ca si societate, aveti obligatia ca in termen de maxim 5 zile sa comunicati executorului daca respectivul este angajatul societatii si , in caz afirmativ, sa procedati la poprirea a unei cote de 1/3 din salariu net pe care il veti consemna in contul indicat de catre executor.- art. 786. Poprirea se va face incepand cu urmatorul salariu.