Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare la angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare la angajare

In 2008 mi am dat demisia iar peste 2 luni m am reangajat la aceeasi unitate sanitara in urma unui concurs. Cand am plecat aveam salariul 1302 iar la reangajare am primit 1260. Precizez ca am vechime 35 ani si actualmente am un salariu mai mic decat colege din aceeasi generatie. Ce as putea face pentru a intra in drepturile salariale depline?
Nu prea mai aveti ce sa faceti acum, trebuia sa contestati decizia de stabilire a salariului la data comunicarii acesteia.

Art. 171C.mun.
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
....