Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Buna ziua. La partajul mai multor loturi de pamint agricol, fiecare cu anumita locatie, valoare, etc,(din care mi se cuvine jumatate, conform titlului de proprietate) pot obtine partile (nu cotele 1/2) , ca valoare 1/2 bineinteles?
Daca cealata jumatate este a unui defunct, cu 4 mostenitori , din care unul a decedat(si are 3 copii plecati din tara), cum se imparte cealata jumatate? La procesul de partaj, trebuie sa vina obligatoriu? Multumesc.
Buna ziua,
Loturile se stabilesc pe valoare si nu pe locatie.
Lotul definctului se imparte in 4 pari egale ca valoare.
partea mostenitorului decedat de imapate, la randul ei, in 3 parti.
Daca aveti avocat nu trebuie sa fiti prezent la instanta.
Paratii nu trebuie sa fie prezenti si nici reprezentati de avocat.
Multumesc mult.