Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de stare civila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de stare civila

certificatul de stare civila se scoate din localitatea unde te.ai nascut, sau din localitatea de domiciliu? multumesc
Un nou certificat de nastere se poate obtine de la oricare dintre Serviciile de stare civila
- de la locul nasterii
- de la locul de domiciliu
- de la locul de resedinta.

Diferenta consta doar in durata obtinerii, de la locul nasterii se poate obtine foarte repede - poate chiar in aceeasi zi. Altfel, poate dura pana la 30 de zile.
scuze. certificat de stare civila, nu de nastere. multumesc
Scuze eu, nu stiu de ce l-am ales pe cel de nastere :-/
Oricare certificat de stare civila poate fi solicitat fie de la primaria care are in pastrare registrul in care a fost inregistrat, fie de la locul de domiciliu / resedinta.
multumesc
Poate nu va intereseaza sa obtineti certificat de stare civila ci adeverinta de celibat. Si aici se aplica aceleasi reguli ca la certificate, pot fi solicitate la domiciliu, resedinta sau la locul nasterii. Ideea e ca se elibereaza cu aprobarea primarului de la locul nasterii.