Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copie dupa un act notarial pentru un tert
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copie dupa un act notarial pentru un tert

Poate un tert /care nu este vanzator sau cumparator/ sa obtina o copie dupa un contract de vanzare cumparare a unui imobil casa si teren pentru care cunoaste data si nr de inregistrare din arhiva unui notariat sau acest inscris este secret ?
Poate fi obtinuta aceeasi copie de la Biroul de carte funciara ce are exemplarul pentru intabulare ?
luticus, utilizator
copii de pe actele notariale pot fi eliberate partilor din act sau persoanelor care manifesta un interes, adica mostenitorii partilor din act, institutiilor (Judecatorie, ANAF, Parchet). Cartea Funciara nu va elibera copii din arhiva nici ea daca nu sunteti parte in acel act.
Depinde de interes, de scop, pentru ce vrea tertul copii ale actelor altuia?
AVLIL a scris:

Depinde de interes, de scop, pentru ce vrea tertul copii ale actelor altuia?

am dubii ca un contract de vanxare cumparare s-a intocmit in fals un primar si-a vandut un imobil din domediul privat siesi fara licitatie si vreau sa fac un denunt penal.
Legea 36 a notarilor publici face referire la art. 150 alin.10 că se pot elibera copii legalizate din arhiva notarului numai părţilor, succesorilor şi reprezentanţilor acestora, precum şi celor care justifică un drept sau un interes legitim.
Deci dacă nu sunteţi parte, succesor sau reprezentantul acestora, rămâne la aprecierea notarului în ce măsură dv justificaţi un interes legitim sau un drept pentru a primi o copie legalizată de pe înscrisul respectiv.