Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... disponibilizat dar CM incheiata cu art 55 lit b
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

disponibilizat dar CM incheiata cu art 55 lit b

Buna ziua,

In luna mai 2009 mama mea a intrat 1 saptamana in concediu de odihna. Cand s-a intors la serviciu i s-a comunicat ca s-a inchis linia unde lucra(lucra la o croitorie). Nu i s-a intocmit nici o hartie de disponibilizare. Astazi a fost sa-si ridice cartea de munca si a constatat ca i s-a incheiat CM cu art 55 lit B . Nu exista cerere de demisie cu acordul partilor.Ea fiind disponibilizata.Nu a primit nici salariul compensatoriu.

Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac in acest caz.
multumesc
Petitie la ITM, plangere penala la politie, dar sa merga si sa -si ridice decizia de incetare a CIM, iar daca nu tot de la ITM o va obtine.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca maam dvs nu a semnat nici o cerere de incetare a contrcatului (nici in alb), atunci procedati cum ati fost sfatuita mai sus.

Poate este util sa discutati cu angajatorul caruia sa-i spuneti ca veti face plangere penala pentru fals in acte, daca a semnat cererea de incetare in locul mamei dvs, si poate obtineti o remediere a situatie mai simplu, pentru ca nu cred ca va vrea sa aiba astfel de complicatii.
Art.55 lit.b C.mun. nu inseamna concediere, ci incetare c.i.m. cu acordul partilor ... ;)
In acest caz sesizare la ITM nu are niciun efect .... intrucat ITM-ul va constata ca nu exista nicio cerere de acest fel sau exista cu o semnatura care nu intra in competenta inpectorilor ITM de a se pronunta daca este veridica sau nu.
Prin urmare, aveti pposibilitatea de a va adresa Parchetului cu o plangere penala sau instantei civile pentru anularea deciziei de incetare a c.i.m. pentru neexistenta consimtamantului.
atentie sa nu depasiti acel termen de 30 zile de la comunicarea dispozitiei de incetare in care puteti contesta aceasta dispozitie de incetare la tribunalul pe a carui raza teritoriala va aflati.