Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa Concediu Crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa Concediu Crestere copil

Buna ziua. Am o intrebare. Pot beneficia de somaj daca am inceput munca in data de 05.02.2013 si am nascut in data de 07.01.2014 ? Am avut 5 zile de concediu medical platit de angajator si 77 zile concediu pre si post natal. Din 7 decembrie am fost in preaviz timp de 20 de zile iar din data de 8 Ianuarie 2015 postul meu a fost desfintat. Pot beneficia de somaj? Am sunat la Anofm dar nu imi raspunde nimeni. Din vara incep munca dar mi-as dori sa primesc somaj pana atunci. Va multumesc !
1. - Beneficiati de indemnizatie de somaj daca va inceteaza contratcul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs. si daca in cele 24 luni premeratoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Trebuie sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de cel mult 12 luni de la data incetarii CIM (chiar daca atunci veti fi in CCC).

2. Perioadele de concediu medical si de concediu crestere copil (CCC) nu sunt stagii de cotizare la somaj.