Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa timbru rejudecare contestatie la executare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa timbru rejudecare contestatie la executare

Am depus o contestatie la executare pentru un debit de 635 RON fata de DTIL Sector 1 Bucuresti. JS1 mi-a anulat eronat cererea pe motiv ca nu ar fi fost timbrata ( depusesem atat taxa de timbru conform grila la valoarea debitului de executat cat si garantia pentru suspendare executare dar judecatoarea nu a deschi sprobabil dosarul ). Am recurat sentinta la Tribunal care a casat-o si a trimis-o spre rejudecare aceleiasi instante. Acum, surpriza, o alta judecatoare imi solicita sa depun taxa de 194 RON si timbru judiciar !
Doua intrebari: Trebuie timbrata din nou contestatia la rejudecare ? De ce 194 RON ( taxa maxima ), de ce nu la valoarea debitului urmarit ?
Cred ca traim un cosmar in tara asta. Halal sistem de justitie ( a trecut un an de la depunerea contestatiei si inca nu am o hotarare definitiva, daca mai platesc inca doua taxe din astea ajung la valoarea debitului.
Vedeti Legea nr.146/1997, privind taxele judiciare de timbru, actualizata.
Cred ca nu ai inteles intrebarea. In principiu se timbreaza la valoarea creantei nu la valoarea bunurilor pentru care platesti impozit ca nu e executare imobiliara. Cu raspunsuri din astea o sa ajungi la CSM sau la Min Justitiei urgent.
CSM? "Dormi linistit, CSM vegheaza pentru tine!"