avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... angajat in Marea Britanie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

angajat in Marea Britanie

Buna ziua ! A m o intrbare va rog, Lucrez in anglia cu forme legale, am 59 de ani , lucrez de 2 ani in anglia, mentionez ca in tara nu am multa vechime in jur de 7-8 ani ,pana la varsta pensionarii adica 65 de ani as acumula 8 ani vechime, lucrez ca independent in engleza self-employed, imi sunt de ajuns anii sa pot beneficiia de pensie? Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:40, 18 Ianuarie 2016
1. Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, in Romania, la 65 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 15 ani.

2. In acest stagiu de cotizare de 15 ani intra si perioadele de stagiu de cotizare in statele UE.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anexa 5 a noii legi a pensiilor Ionescu Alice Ionescu Alice Sunt nascuta in 07.12.1955 si nu am putut depune dosarul de pensie anticipata partial din cauza blocarii pana la 01.01.2011 cand intra in vigoare noua ... (vezi toată discuția)
Pensie atat din anglia, cat si din romania victoria54 victoria54 Buna ziua! Data nasterii mele este 05.08.1954.In iunie 2014 pot depune dosarul de pensie implinind varsta standard de 59 ani si 10 luni,cu un stagiu de ... (vezi toată discuția)
Stagiul necesar pentru a iesi la pensie alexadutu alexadutu buna ziua ce vechime trebuie sa indeplineasca o persoana de sex masculin si varsta de 61 ani avand 33 ani vechime in campul munci pentru a se putea pensiona ... (vezi toată discuția)