Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... angajat in Marea Britanie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

angajat in Marea Britanie

Buna ziua ! A m o intrbare va rog, Lucrez in anglia cu forme legale, am 59 de ani , lucrez de 2 ani in anglia, mentionez ca in tara nu am multa vechime in jur de 7-8 ani ,pana la varsta pensionarii adica 65 de ani as acumula 8 ani vechime, lucrez ca independent in engleza self-employed, imi sunt de ajuns anii sa pot beneficiia de pensie? Multumesc mult
1. Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta, in Romania, la 65 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 15 ani.

2. In acest stagiu de cotizare de 15 ani intra si perioadele de stagiu de cotizare in statele UE.