Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident rutier cu victima
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident rutier cu victima

Buna ziua,
In conditiile unui accident rutier soldat cu victima in urma traversarii unei strazi prin loc nepermis, viteza automobilului fiind undeva la 30km/h (limita in acel segment de drum este 60km/h) as dori sa stiu urmatoarele aspecte:

1. Victima depune plangere penala si nu doreste sa si-o retraga, care este pragul de zile de ingrijiri medicale in urma caruia procesul nu se deschide?
2. In ce interval de timp trebuie obtinuta de catre victima certificatul medico-legal care atesta numarul de zile de ingrijiri medicale?
3. Se efectueaza expertiza tehnico-judiciara indiferent de numarul de zile de ingrijiri medicale?
4. Scopul aceste expertize tehnico-judiciare este de a stabili culpa? Culpa pieton, comuna sau sofer?
5. In contextul in care se stabileste culpa pietonului, acesta mai poate continua in instanta procesul cu soferul automobilului?

Multumesc frumo!
haky_h, utilizator
1. 90 de zile
2. in principiu cat mai repede, daca este in spital, mai dureaza.
3. nu
4. da
5. daca este culpa exclusiva a pietonului, nu
Multumesc frumos pentru raspunsurile prompte!
Dacă victima nu are zile de îngrijiri medicale care sa atragă răspunderea penala nu veți răspunde penal dar va poate acționa în civil sa obțină despăgubirile.

Dacă e culpa ei exclusiva nu răspundeți nici penal și nici civil însă e obligatorie expertiza.