avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechimea pt. pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechimea pt. pensionare

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca am numai 10 ani vechime, am varsta de 58 de ani, pot platii anticipat 5 ani vechime sa pot face 15 ani minnimul de cotizatie si daca se poate cat m-ar costa total de plata? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:18, 18 Ianuarie 2016
La acest moment nu se poate plati retroactiv.
Exista o intiativa legislativ in acest sens.
Daca aceasta va produce efecte si cand, nu stiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie CameliaGh CameliaGh Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti toate variantele de pensionare. Doresc sa ma pensionez cat se poate de repede. Femeie, 21.11.1960 Vechime 36 ani 10 luni, ... (vezi toată discuția)
Pensie de drept pt anii de munca sau pensie de urmas? ContSters135976 ContSters135976 Buna ziua, soacra mea este nascuta pe data de 1 august 1953 si locuieste la tara. Aprope toata viata ei a lucrat la gradina si nu are pe cartea de munca decat ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala texasimo texasimo Mama este nascuta la 31.05.1957 si este interesata de a obtine pensia anticipata partiala. A lucrat din aug.1983 (cand a terminat facultatea de 5 ani) pana in ... (vezi toată discuția)