Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ascultatul telefoanelor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ascultatul telefoanelor

Buna ziua/seara , am o mica nelamurire, intr-un timp se zvonea ca pentru ati asculta telefonul trebuia sa te instiinteze ca esti urmarit penal si ca ai telefonul ascultat, este adevarat?
Iar daca da, si descoperi intr-un dosar numarul tau de telefon ca proba ,iar tu nu ai nici o legatura cu dosarul, doar ca esti fiul/fiica inculpatului, ce se poate face?
Probabil inculpatul a fost interceptat si a discutat cu dvs. Daca ati fost si dvs supravegheat aveti mai jos dispozitiile legale cu privire la informare.

ART. 145 c.p.p.
Informarea persoanei supravegheate
(1) După încetarea măsurii de supraveghere tehnică, procurorul informează, în scris, în cel mult 10 zile, pe fiecare subiect al unui mandat despre măsura de supraveghere tehnică ce a fost luată în privinţa sa.
(2) După momentul informării, persoana supravegheată are dreptul de a lua cunoştinţă, la cerere, de conţinutul proceselor-verbale în care sunt consemnate activităţile de supraveghere tehnică efectuate. De asemenea, procurorul trebuie să asigure, la cerere, ascultarea convorbirilor, comunicărilor sau conversaţiilor ori vizionarea imaginilor rezultate din activitatea de supraveghere tehnică.
(3) Termenul de formulare a cererii este de 20 de zile de la data comunicării informării scrise prevăzute la alin. (1).
(4) Procurorul poate să amâne motivat efectuarea informării sau a prezentării suporturilor pe care sunt stocate activităţile de supraveghere tehnică ori a proceselor-verbale de redare, dacă aceasta ar putea conduce la:
a) perturbarea sau periclitarea bunei desfăşurări a urmăririi penale în cauză;
b) punerea în pericol a siguranţei victimei, a martorilor sau a membrilor familiilor acestora;
c) dificultăţi în supravegherea tehnică asupra altor persoane implicate în cauză.
(5) Amânarea prevăzută la alin. (4) se poate dispune cel mai târziu până la terminarea urmăririi penale sau până la clasarea cauzei.
Iar atata timp cat nu a informat persoana respectiva, inseamna ca nu a incetat interceptarea, corect?
Dar pot asculta telefonul chiar daca eu nu mi-am dat acordul, sau chiar daca nu ma informeaza ca sunt interceptat?
Ar fi culmea sa fiti informat ca va asculta sau sa fie necesar acordul dvs :D
Ati citit ce v-am postat sau ati citit si nu ati inteles? v-am si subliniat.
Am inteles acum, multumesc de informatie.
Se anunță persoanele interceptate nu și pe cei care vorbesc cu ele.
Ce e irelevant se distruge.