avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis

Complet: Complet nr.16
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin.1 Noul Cod Penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Noul Cod de procedură penală, condamnă pe inculpatul, la pedeapsa amenzii în cuantum de 2000 lei ( 200 zile amendă). Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 63 alin.1 Noul Cod penal în sensul în care, cu rea-credinţă nu execută pedeapsa amenzii, numărul zilelor amendă neexecutate se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile închisoare. În baza art. 274 alin.1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de 400 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Dispune plata onorariului avocat în sumă de 200 lei către avocat ..... (delegaţie nr. 31/05.03.2015) din fondurile MJ către Baroul Bacău – Serviciul de asistenţă judiciară Moineşti. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică azi, 23.09.2015.
Document: Hotarâre 285/2015 23.09.2015
in stradiul de fata dupa cate luni am dreptul sa merg sa dau din nou de permis...la 6 luni sau la un an si care sunt demersurile necesare....
Va puteti prezenta la examen daca au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii (art. 116 alin. 1 lit. a) din OUG 195/2002).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

S-a anulat permisul? va rog un raspuns... multi spun ca nu are cum sa fie anulat Tuluc Tuluc Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 Cod Penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod de procedură penală, condamnă pe ... (vezi toată discuția)
Explicare solutie proces sorinstirboiu sorinstirboiu Va rog frumos sa mi explice si mie cineva exact solutia data in proces: Tip solutie: Condamnare cu acord de recunoaştere Solutia pe scurt: În baza art. 336 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua , pe data de 21.10.2020 am fost condamnat pt o greseala ... Jstalex Jstalex Buna ziua , pe data de 21.10.2020 am fost condamnat pt o greseala pe care o regret enorm. respectiv conducerea pe drumurile publice sub influienta bauturilor ... (vezi toată discuția)