Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... S-a anulat permisul? Va rog un raspuns... multi spun ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

S-a anulat permisul? Va rog un raspuns... multi spun ca nu are cum sa fie anulat

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 Cod Penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod de procedură penală, condamnă pe inculpatul (...), la pedeapsa amenzii în cuantum de 2000 lei (200 zile amendă). Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 63 alin. 1 Cod penal în sensul în care, cu rea-credinţă nu execută pedeapsa amenzii, numărul zilelor amendă neexecutate se înlocuieşte cu număr corespunzător de zile închisoare. În baza art. 336 alin. 1 Cod Penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod de procedură penală, condamnă pe inculpatul (...) penale, la pedeapsa amenzii în cuantum de 2000 lei (200 zile amendă). Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 63 alin. 1 Cod penal în sensul în care, cu rea-credinţă nu execută pedeapsa amenzii, numărul zilelor amendă neexecutate se înlocuieşte cu număr corespunzător de zile închisoare. Ia act că inculpaţii au avut apărători aleşi. În baza art.274 alin.1,2 Cod procedură penală obligă inculpaţii la plata sumei de câte 400 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Cu apel in termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică azi, 09.10.2017.
Manuela Rășină, administrator
Asta este decizia finală, dar nu spune nimic de permis

Tuluc a scris:

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 Cod Penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod de procedură penală, condamnă pe inculpatul (...), la pedeapsa amenzii în cuantum de 2000 lei (200 zile amendă). Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 63 alin. 1 Cod penal în sensul în care, cu rea-credinţă nu execută pedeapsa amenzii, numărul zilelor amendă neexecutate se înlocuieşte cu număr corespunzător de zile închisoare. În baza art. 336 alin. 1 Cod Penal cu aplicarea art. 396 alin. 10 Cod de procedură penală, condamnă pe inculpatul (...) penale, la pedeapsa amenzii în cuantum de 2000 lei (200 zile amendă). Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 63 alin. 1 Cod penal în sensul în care, cu rea-credinţă nu execută pedeapsa amenzii, numărul zilelor amendă neexecutate se înlocuieşte cu număr corespunzător de zile închisoare. Ia act că inculpaţii au avut apărători aleşi. În baza art.274 alin.1,2 Cod procedură penală obligă inculpaţii la plata sumei de câte 400 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Cu apel in termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică azi, 09.10.2017.

Daca ramane definitiva, permisul se anuleaza.
Anularea se dispune de şeful serviciului poliţiei rutiere pe raza căruia a fost constatată fapta, în baza hotărârii judecătoreşti de condamnare rămase definitivă.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
In termen de 6 luni de la data platii amenzii puteti sustine un nou examen, in vederea redobandirii dreptului de a conduce pe drumurile publice.

Permisul se anuleaza in cazul amenzii penale.