Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... imputatie retur marfa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

imputatie retur marfa

cine imi poate spune in conditii i se poate imputa unui salariat - agent vanzari un retur de marfa de la un client( distributie preparate carne).
pentru un retur agentul intocmea o dispozitie pe care o inainta sefilor spre aprobare. daca returul era aprobat soferul care face livrarile mergea cu dispozitia semnata sa ridice marfe. ulterior agentul de vanzari ducea factura in rosu pe marfa expirata ridicata.
dupa incetarea contractului de munca, la efctuarea lichidarii- pe nota de lichidare apare o imputatie de 100 ron reprezentand contravaloare retur client X.
Este corect?
mserban78, utilizator
orice retinere din salariu, fara consimtamintul salariatului, prin care reprezentantul angajatorului considera ca salariatul i-a creat vreun prejuidicu, nu se poate realiza decat in baza unei hotarari judecatoresti.Decizia de imputare nu mai exista de la aparitia noului cod de munca, astfel incat ceea ce povestiti dvs. ca s-a petrecut, e nelegal.