Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expert top- cadastral
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expert top- cadastral

Referitor la expertul desemnat de instanta de trei luni de zile si la termenul de judecata din 18 01 2016 nu s-a prezentat ,nu a depus expertiza si nu a motivat nici lipsa sa cit si a expertizei,ce se poate face?La ultimul termen s-a dat o simpla avertizare.Multumesc!
In mod normal, expertul trebuie sa depuna o nota scrisa, la dosarul cauzei/ la arhiva tribunalului, cu nr. de inregistrare/ data, in care se motiveze de ce nu a depus raportul de expertiza.
Sunt motive temeinice: lipsa timpului necesar pentru efectuarea expertizei (are prea multe dosare in care este nominalizat, prin toata tara), nedepunerea onorariului provizoriu plus cheltuieli, de catre partea in proces, careia i s-a incredintat expertiza de instanta de judecata, in contul BLETJ, pe numele expertului.
Instanta va analiza motivele si poate aplica expertului o amenda judiciara.